1.

Coğrafya ve harita uzmanı ünlü Türk denizci Piri Reis’in 1513’te çizdiği Afrika, Amerika ve Güney Kutbu’nu gösteren harita, ortaya çıkarıldığı 1929 yılında ortalığı karıştırdı. Çünkü Güney Kutbu’nun keşfi, haritanın çizilmesinden çok sonra, yani 1818’de gerçekleşmişti.
Piri Reisin Gizemli Haritası 1

2.

Dahası, Piri Reis’in haritası, kıtanın buz altında kalmış sahil kesimlerini de gösteriyordu. Ancak kıta üzerindeki buzlar, haritanın çizilmesinden tam 6 bin yıl önce erimişti.
Piri Reisin Gizemli Haritası 2

3.

Piri Reis Haritası günümüze kalan, Amerika kıtasını gösteren en eski haritalardan biridir. Osmanlı Kaptan-ı Derya’sı (Amiral) Piri Reis tarafından 1513’te çizilmiş olup, Avrupa ve Afrika’nın batı kıyılarını ve Güney Amerika’nın doğu kıyılarını gösterir.
Piri Reisin Gizemli Haritası 3

4.

Aralarında Kristof Kolomb’a ait bir haritanın da bulunduğu yirmi kaynağı bütünleştirerek hazırlanmış, 16. yüzyıl Avrupa ve Müslüman denizcilerinin coğrafya bilgilerini içeren değerli bir tarihi belgedir.
Piri Reisin Gizemli Haritası 4

5.

Bu madde Piri Reis’in birinci haritası hakkında bilgi vermektedir. Piri Reis 1528’de Amerika’yı gösteren ikinci bir harita yapmıştır.
Piri Reisin Gizemli Haritası 5

6.

Piri Reis’in Haritasının Tesadüfen Bulunuşu
Harita, 9 Kasım 1929’da Topkapı Sarayı’nda sarayı müzeye dönüştürme sırasındaki envanter tespit çalışmaları sürerken tesadüfen bulundu.
Piri Reisin Gizemli Haritası 6

7.

Alman bilim adamı Adolf Deismann (1866-1937), dönemin Milli Müzeler Müdürü Halil Ethem Eldem’in kendisine verdiği parçaları inceleyip düzenlerken eline geçen harita takımının içindeki folyoyu o sırada İstanbul’da bulunan ve Türk denizciliği hakkında uzman olan Alman bilim adamı Paul Kahle’ye göstermişti.
Piri Reisin Gizemli Haritası 7

8.

Eserin Piri Reis’in ilk dünya haritası olduğunu teşhis eden Paul Kahle oldu.
Piri Reisin Gizemli Haritası 8

9.

Prof. Kahle, harita ile ilgili inceleme sonuçlarını 1931 yılında 18. Doğubilimleri Kongresi’nde sundu. Haritanın üzerindeki notları Hasan Fehmi Bey latin harflerine aktardı.
Piri Reisin Gizemli Haritası 9

10.

Türk Tarih Kurumu başkanı Yusuf Akçura’nın 1937 tarihli ‘Piri Reis Haritası’ adlı kitabında haritayı yayımladı. Cumhurbaşkanı Atatürk, haritayı Ankara’ya getirtip bizzat inceledi ve devlet matbaasında çoğaltılmasını sağladı.
Piri Reisin Gizemli Haritası 10

11.

Haritanın kayıp parçalarını arama çabası sırasında Topkapı Sarayı Müdürü Tahsin Öz tarafından dünya haritası olduğu sanılan bir başka Piri Reis haritası bulunmuştur.
Piri Reisin Gizemli Haritası 11

12. Piri Reis Haritasının Coğrafi Ayrıntıları

Çizimde Batı Avrupa, Batı Afrika ve Güney Amerika’nın doğusu kolayca tanınabilir.
Piri Reisin Gizemli Haritası 12

13.

Atlas Okyanusunda Kanarya Adaları, Kap Verde Adaları ve Azor Adaları’nın konumları doğrudur ama biraz orantısızdırlar. Avrupa’da Fransa ve İber Yarımadası iyi çizilmiştir.
Piri Reisin Gizemli Haritası 13

14.

İber Yarımadası’nda gösterilen dört nehirden üçü Tagus, Guadalkivir ve Ebro olarak tanınabilir, ancak bu nehirlerin yukarı kısımlarında hatalar vardır.
Piri Reisin Gizemli Haritası 14

15.

Afrika kıtasında Senegal, Gambia ve Guinea, ve Fildişi Sahili’ndeki Sassandra nehirlerini tanımak mümkündür. Nijer Nehri’nin kaynağı olarak, Sahra Çölü’nde görünen göller vardır.
Piri Reisin Gizemli Haritası 15

16.

Kuzey Amerikanın ayrıntıları, gerçek ayrıntılarına hiç uymamaktadır. Hispanyola olarak adlandırılan ada, kuzey-güney dogrultusunda çizilip, görünüm olarak Japonya’nın 15. yy’da bilinen şekline benzer.
Piri Reisin Gizemli Haritası 16

17.

Güney Amerikada Brezilya’nın kuzey kıyıları gerçekle oldukça uyumludurlar. Orinoko ve Amazon nehirleri, Trinidad adası kolaylıkla tanınabilir. Amazon’un denize döküldüğü noktanın açıklarında çizilmiş olan büyük ada ise gerçekte yoktur.
Piri Reisin Gizemli Haritası 17

18.

Güney Amerika’nın iç bölgelerinde dağlar görünür. Rio de la Plata nehri olması muhtemel bir nehrin güneyindeki kıyı ayrıntıları Brezilya kıyılarıyla çeşitli noktalarda uymaktadır ama kıyı çizgisinin doğrultusu güney yerine doğuya doğru uzanır.
Piri Reisin Gizemli Haritası 18

Bir önceki yazımız olan 20 Yılda Teknoloji Nasıl Değişti? başlıklı makalemizde internet tarihi, interneti kim buldu ve internetin ilk hali hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 5.970 views Okunma 13 Oca 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.