Sony Pictures’a düzenlenen sanal saldırı ve sonrasında yaşananlar pek çok kişi ve kurum için sürpriz olsa da, şaşıran kurumlar arasında FBI yer almıyor. Zira kurumun geçtiğimiz yıl hazırladığı bir rapor, bu tarz bir saldırıya dair güçlü şüphelerin bulunduğunu ortaya koyuyor. The Intercept tarafından paylaşılan 2013’ün aralık ayına ait raporda, bir Amerikan şirketinin “veri yıkım saldırısı” ile karşılaşmasının an meselesi olduğu belirtiliyor. Söz konusu raporda anlatılan senaryo için enerji sağlayıcıları gibi “kritik altyapı” ile ilgilenen şirketler hedef gösterilse de, Sony Pictures’ın yaşadıkları da FBI tarafından çizilen çerçeveye fazlasıyla uyuyor. The Intercept’e konuşan kaynaklar, Sony Pictures’ın rapordan haberdar olması durumunda saldırının yol açtığı zararı büyük ölçüde azaltabileceğine dikkat çekiyor.

Bu noktada akıllara FBI raporunun neden Sony’ye ulaşmadığı sorusu geliyor. FBI sözcüsü Paul Bresson, raporun pek çok dağıtım kanalıyla paylaşıldığını belirtirken; The Intercept’in kaynakları, FBI’ın özel ve kamusal güvenlik ortaklığı InfraGard’ın gönüllü ortaklık yapısının dışında kalan Sony Pictures gibi şirketlerin rapora erişememesinin muhtemel olduğunu dile getirdi. FBI raporunun Sony’ye ulaşması durumunda yaşananların önüne geçilip geçilemeyeceği bilinmese de, mevcut tablo güvenlik talimatlarının faydalı olmaları için doğru yerlere ulaşmaları gerektiğini gösteriyor.

Bir önceki yazımız olan Toyota hidrojenle çalışan bir Lexus modeli geliştiriyor başlıklı makalemizde fcv, hidrojen ve lexus hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,,,, 868 views Okunma 28 Ara 2014

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.