iPhone, iPad, MacBook, Galaxy ailesi, LG G serisi, HTC One serisi, pek çok firmanın TV ve pek çok teknoloji ürünü, kısaca aklınıza ithal edilen ne geliyorsa ona ek vergi geliyor.
Özel Tüketim Vergisi’ne gelecek olan yüzde 10.11’lik zam ve damga puluna gelen zam, akıllı telefonların fiyatını yaklaşık yüzde 10 – 15 arasında zamlandıracak.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından yapılan açıklamalarda;“Türkiye çok başarılı bir şekilde mobil telefon üretebiliyor, tablet üretebiliyor, laptop üretebiliyor” diyen Bakan Nihat Zeybekci, şöyle devam etti:

“Yaptığımız çalışmalarda Türkiye’ye gönderilen bir telefon üzerinde, ‘5 dolar veya 2.5 dolarlık iki kişilik montaj ve diğer maliyetler’ diyor. İnandırıcı bulmuyorum. Bunun üzerinde başka damping destek var. Gizli teşvik vedestekler var.

Bunları araştırıyoruz. İçeride sanayicimizi korumak üzere yakında cep telefonuna tablet ve bilgisayarlara anti damping vergisi gelecek gibi görünüyor. Şu anda soruşturmalarda öyle bir gelişme var. Biz koyacağız. Soruşturmalarda somut verilere ulaşıldı. Dünya Ticaret Örgütüne tabi olan bir ülke olarak el aletlerinde ev aletlerine, elektronik ev aletleri cihazlarında inanılmaz haksız rekabet yaratıcı başka ülkelerin teşvikler var, destekleri var. Bunlarla ilgili bize düşen görev sektörlerimizi korumak.”

Ek vergilerin iki ay içinde geleceğini söyleyen Zeybekçi sözlerine şöyle devam etti.

Bakan Zeybekci, “Anti-damping vergisinin ne kadar olacağı soruşturmalar ile çıkıyor. Soruşturma açıldı, maksimum 2 ay içinde olur. Sorduğumuz sorulara cevaplar geliyor. Fiili araştırma yapıyoruz” dedi.

Bu zam nerden çıktı diye soranlara ise ortaya atılan bir iddia gündemi sarsmaya yetti. Akıllı telefon üretimine başlayan Vestel böyle bir talepte bulundu iddiası her yerde dolaşmaya başladı bile. İddialar gerçek mi, acaba Vestel mi böyle bir talepte bulundu hala gizemini koruyor.

Peki bu zamdan sonra neler olacak.

Yani uzakdoğudan gelen Samsung, Sony, LG ve pek çok Çin üretimi ürün, ayrıca Apple gibi ABD merkezli firmaların ürünlerine ek vergi zamları gelecek gibi görünüyor.

 

Siz bu zam hakkında neler düşünüyorsunuz. Türkiye’de üretilen telefonlar sizce; Samsung, LG, İphone gibi kaliteli telefonlar üretebilir mi yorumlarınızı bekliyoruz. ?

Bir önceki yazımız olan Telefonunuzun IMEI Numarası Klonlandıysa Yapmanız Gerekenler başlıklı makalemizde BTK, imei klonlama ve imei klonlama durumunda yapılacak hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: 1.623 views Okunma 25 Ara 2014

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.