Windows Phone 8,1’i getiren Lumia Cyan güncellemesinin ardından; Microsoft, Lumia cihazları GDR1’e yükselten firmware güncellemesi Lumia Denim’i yayınlamaya başladı İlk olarak Çin’de yayınlanan güncelleme gün içerisinde Avrupa’da bölgelere göre giriş-orta seviye cihazlar için aktif oldu.

Lumia Denim güncellemesi hangi yeniliklerle geliyor? güncellemenin içeriği nedir?

Öncelikle Lumia Denim güncellemesinin Windows 10 olmadığını belirterek giriş yapalım; Lumia Denim, Windows Phone 8.1’in ilk kapsamlı güncellemesi (GDR1)’i beraberinde getiren cihazlara özel optimizasyonlar içeren firmware güncellemesidir.

Preview for Developers kullanıcıları için Ağustos ayında indirilebilir duruma gelen Windows Phone 8.1 GDR1; bir nevi önizleme yazılım olduğu için pil sorunlarını, veri kullanımı sorunlarını beraberinde getirdi. Lumia Denim ise herhangi bir işlem yapılmaksızın yüklenebilen, sorunlarından arındırılmış ve cihazlara göre en kararlı haline getirilmiş GDR1 güncellemesidir. Buradan yola çıkarak Preview for Developers programı ile Windows Phone 8.1 GDR1 yükleyen kullanıcıların çok büyük bir değişim görmemesi normaldir.

Ağustos ayında yayınlanan ve Lumia Denim güncellemesinin temelini oluşturan GDR1’in yenilikleri nedir;

Klasörler : Başlangıç ekranında sürükle bırak şeklinde çalışan canlı kutucukları canlı klasör olarak gruplandırabilirsiniz.

Mesajlaşma : Sohbet içerisinde dilediğiniz mesajları tek tek seçebilirsiniz

Uygulama Odası: Cihazınızdaki sadece izin verdiğiniz uygulamaları başkalarının açabilmesine imkan sağlayan özellik

Alarm : Artık alarm erteleme süreleri mevcut

Aksesuar: Akıllı kılıflar ve akıllı saatler artık kullanılabiliyor

İnternet Paylaşımı: Wi-Fi ile paylaşıma ek olarak Bluetooth ile internet paylaşımı eklendi

VPN: L2TP protokolü eklendi

Mobil veri : Eylem merkezine hücresel veri kısayolu eklendi

Yukarıda gördüğünüz tüm yenilikleri kapsayan Lumia Denim (GDR1) güncellemesi; ekstra olarak şu yenilikleri sunuyor:

Lumia Camera : Lumia Camera uygulaması yenileniyor, ilk etapta üst seviye cihazlar için aktif edilecek olan Lumia Camera 5 dinamik flaş, HDR modu ve daha bir çok yenilik ile birlikte geliyor. Ayrıca diğer cihazlar için Lumia Camera Classic; v4.x versiyonu olarak yayınlanmaya devam edecek.

Hız : Lumia Camera’yı bekleme sıkıntısı son buluyor, artık kamera çok daha hızlı açılacak

Anı yakalama: Üst seviye cihazlar 24fps 4K video çekebilecek, ayrıca videodaki bir kareyi 8.3MP çözünürlükte fotoğraf olarak ayırabilecek

Zengin çekim: Çektiğiniz fotoğraftaki flaş parlamalarını, yahut düşük ışığı çektikten sonra çok kolay bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Dinamik flaş ve HDR modu bu özelliği sağlıyor.

Fotoğraf işleme algoritması: Düşük ışıkta çekilen fotoğraflar artık daha kaliteli görünecek

“Hey Cortana” : Cihazınız kilitli iken “Hey Cortana!” komutu ile sesli asistan Cortana’yı açabilirsiniz. SensorCore gereksinimi vardır.Cihazınızın donanım listesinden sensörler bölümünde görebilirsiniz.

Göz Atma: Göz atma ekranı yenileniyor *(halihazırda yayında)

Ayrıca Preview for Developers güncellemeleri ile düzensizleşen pil kullanımı ve performans cihaza özel yayınlanacak olan Lumia Denim ile daha iyi bir hale gelecektir.

Nasıl yüklenir?

Lumia Denim güncellemesi direkt olarak son kullanıcıya hitap ettiği için herhangi ekstra işlem gerektirmemektedir. Ayarlar » Telefon Güncellemesi bölümünden güncellemeyi kontrol edip yükleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Lumia Denim Avrupa’da dağıtılmaya başladı başlıklı makalemizde lumia denim, Lumia denim güncelleme ve lumia denim güncellemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.