Aslında ilk tasarlanan mouse cihazından beri mantık hala değişmiş değil. Hala ekrandaki bir işaretleyicinin yerini, iki eksen üzerinde belirlemeye çalışma mantığı aynen devam ediyor. Sadece tarama teknolojisi gelişti ve tasarımlar farklılaştı. Aşağıda madde madde geçmişten günümüze farklı fare tasarımlarını listeledik.- X-Y PositionIndicatorfor a DisplaySystem (1964): Stanford Araştırma Enstitüsü’nde tasarlanan ilk örnek.- Rollkugel (1968): Telefunken’in ürettiği ilk “yuvarlanan top” bazlı cihaz.- Alto Mouse 1973): Xerox PARC laboratuarlarında tasarlanmış ilk masaüstü bilgisayar faresi.- Sun Optical Mouse (1981): Sun firması için geliştirilen ilk optik sistemli cihaz örneği.- Apple Lisa Mouse (1983): Steve Jobs’un benzerini Xerox PARC’da görüp ilham aldığı ilk Apple faresi.- Microsoft IntelliMouse (1996): Üzerinde tekerleği olan ilk ve en popüler örneklerden biri.- Microsoft Trackball Explorer/Optical (2000): Zamanının en başarılı trackball cihazı.- Apple Pro Mouse (2000): Hokey topuna benzerliği ile ünlenmiş, şeffaf plastik gövdeli tasarım.- Starck Optical Mouse (2004): Ünlü tasarımcı PhilippeStarck tarafından Microsoft için tasarlanmış, TRON filmini akla getiren ilginç bir örnek.- Sony Mouse Talk (2006): Bilgisayar faresi ile Skype telefonunu biraraya getirmeye çalışan bir örnek:- Newton MoGo (2005): Süper ince kredi kartı tasarım, kullanılmadığında dizüstü bilgisayarın PC Cardslotuna takılabiliyordu.- Apple Mighty Mouse / Magic Mouse (2005-2009): Sadeleşmiş bir tasarım ve dokunmatik yüzeyi farelere ekleyen bir örnek.- Microsoft ARC (2010): Taşırken düz, kullanırken kıvrımlı hale gelebilen ve BlueTrack tarama teknolojisi kullanan ilginç bir cihaz.- Thermaltake-BMW Level 10 M (2012): Bilimkurgu filminden fırlamış bir gemiye benzeyen, BMW’nin tasarladığı ve kullanıcının eline adapte edilebilen bir fare.Tüm bu değişimin nasıl değiştiğini ve yıllara göre değişen mause tasarımlarını görmek için tıklayın.Peki sizin ilk kullandığınız mause kaç senesinin ürünü? Kaynak:www.hurriyet.com.tr/teknoloji

Bir önceki yazımız olan Bu Mucizevi Kalem İçeceğinizi Sanata Dönüştürüyor! başlıklı makalemizde dolar, içecek kalemi ve kalem hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,,,,,, 1.181 views Okunma 12 Ara 2014

Yorumlar

Yorumlar(2)
    • Balkon Askılığı
      Balkon Askılığı 20 Şubat 2015

      Kullanışlılık, daha fazla özellik, değişen talepler ve daha fazlası derken dünkü o içini açıp topunu temizlediğimiz mouse-fare kavramından, bugün optik bambaşka bir yere geldik. Fare artık iş, kişisel, oyun, tasarımcı vb. kullanıcı ihtiyaçlarına göre optimize ediliyor.


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.