3 Eylül’de IFA Fuarı’nda Microsoft’un tanıttığı merakla beklenen iki Windows Phone cihazdan biri olan Nokia Lumia 735inceleme konuğumuz oldu. Oldukça geniş kullanıcı kitlesine hitap eden orta segment Windows Phone 8.1 cihazın merak edilen noktalarını sizler için derledik.

İlk olarak Haziran ayında; “Superman” kod adı ve Selfie odaklı ilk Nokia cihaz olması ile gündeme gelen Lumia 730/735nihayet ülkemizde geçtiğimiz haftalarda satışa sunuldu. Kapağının altında ilk “Microsoft Mobile” markasını getiren iki cihazdan ilki Lumia 735 kullanıcıların beğenisini kazanacak özellikler ile raflarda yerini buldu.

Tasarım, malzeme kalitesi ve kutu içeriği

735-925

Öncelikle Nokia Lumia 735 tasarımından ve genel malzeme kalitesinden bahsedelim;

Lumia 735‘in ilk görsel sızıntısı, Lumia 920’ye ve Lumia 630’a benzemesi sebebiyle kullanıcıları şaşırtmıştı. Lumia 735; kesinlikle kağıt üstündeki halinden farklı bir tasarım ile karşılıyor. Yeni Lumia cihazlarda olduğu gibi parlak renk seçenekleri Lumia 1020 ve 1520’ye benzer malzeme kalitesi Lumia 735‘i öne çıkarıyor.

Lumia 735‘in ön bölümünde sizi rahatsız edecek; ya da tasarımın bütünlüğünü bozacak hiç bir fazlalık yok. Lumia 630’da rahatsız eden, ön kısımda çerçevenin uzun boşluğu Lumia 735‘de özellikle softkey tuşları gizlediğinizde* rahatsız etmiyor.

735-alt

Hatta ilk kez softkey tuşlu (sanal kapasitif tuşlu) bir cihaz kullanmaktan memnun oldum.

Softkey tuşları, Android’de sadece belirlediğiniz yerlerde değil her yerde gizlenip açılabiliyor; çalışma mantığı ise aynı: alttaki boşluktan yukarı çekmek (gizleme şekli de aynı). Tuşları ortadan kaldırdığınızda; 4.7 inçlik elinize muhteşem oturan bir çalışma alanı sizi karşılıyor.

735-jack

A: Peki; tanıtımda “Curved display (kavisli ekran) bahsi geçti, o ne demek?

Aslında tam olarak Lumia 735’in ekranının kavisli olduğu söylenemez. En azından Note 4 Edge ve LG G Flex’e göre düşünüce hiç kavisli değil. Sadece ekranın camının çerçeveyle birleşen köşeleri, tasarımı tamamlar nitelikte eğik görünüyor; ekrana herhangi bir etkisi söz konusu değil.

Lumia 735; malzeme kalitesi olarak Lumia 1520, alt-üst kısımları itibariyle Windows Phone 8.1 nesilli ( Lumia x3x)Lumia 920‘ye benziyor. Lumia 735‘in kablosuz şarjı içinde barındıran açılabilir kapağının altında; değiştirilebilir 2220 mAH’lik pil, MicroSD kart girişi, NanoSIM slotu ve “Microsoft Mobile” logosu göze çarpıyor.

735-microsoft

A: Kamera çıkıntısı var mı?

Hayır, kullanımı etkileyecek kadar yok.

Lumia 735‘in teknik verileri arasında boyutlar şu şekilde:

– Yükseklik: 134.7mm

– Genişlik: 68,5mm

Kalınlık: 8.9mm

– Ağırlık: 134g

Lumia 630’un ardından satışa sunulan yeni nesil Nokia Lumia cihazların tamamının ortak sorunu; kutu içeriği. Lumia 720’nin kutusundan çıkan WH-108 kulaklık ve MicroUSB kablosu Lumia 735‘in kutusunda maalesef bulunmuyor.

A: Büyük bir eksiklik mi?

Fiyatına göre düşünüldüğünde; müzik dinlemekten hoşlananların hiç poşetinden çıkarılmadan çekmecenin köşesine attığı WH-108 eksiklik olabilir. Aynı şekilde USB kablosu da pahalı bir içerik değil ancak neden ekstra satın alınsın ki?

Kaynak

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.